Poprvé do školky

POPRVÉ BEZ MÁMY - ANEB JAK USNADNIT DÍTĚTI VSTUP DO MATEŘSKÉ ŠKOLY !?

1.PŘED PRVNÍM VSTUPEM DO ŠKOLKY
Připravte dítě na tento důležitý krok srozumitelným rozhovorem – vyprávění a těšení se na nové kamarády, nové hračky, hodné paní učitelky, které pro děti chystají spoustu zábavy.Společně připravujte nové oblečení, bačkůrky, se kterými se ve školce dítě pochlubí.Nechte dítě vybrat jednu ze svých oblíbených hraček / plyšáků/, kterou si vezme jako doprovod do mateřské školy.Nikdy dítě nestrašte mateřskou školou!!! Věty typu :„Počkej ve školce Tě naučí poslouchat!“,se Vám již při vstupu do budovy  vrátí v podobě srdceryvného pláče dítěte.

2. JEDNEJTE S DÍTĚTEM NA ROVINU
Vysvětlete dítěti, že v mateřské školce bude pouze s paní učitelkou a dětmi - jednoduše mu vysvětlete, že v době zaměstnání musí dítě vydržet samo, paní učitelka v tuto chvíli nahrazuje jeho maminku / může se na ní se vším obrátit./Domluvte se s dítětem na době strávené ve školce – NIKDY neslibujte, že si dítě vyzvednete dřív, než budete moci – vysvětlete termíny – po obědě, po spinkání.
VYUŽÍVEJTE PLNĚ ADAPTAČNÍ OBDOBÍ

/ alespoň první týden docházky dítěte/! V tomto období si děti postupně zvykají formou zkráceného pobytu v MŠ na režim a kolektiv / první dny 7.30 – 9.30 další dny 7.30- 11.30 , po zvládnutí již navažte na celodenní režim dle vašich požadavků/. Pokud Vám to umožňuje pracovní doba nebo nástup do zaměstnání je postupné zvykání v MŠ ideální!!! Nezapomínejte na prarodiče a tety – i ti Vám v prvních dnech adaptačního období dítěte mohou pomoci !

3. NAVAZUJTE NA DENNÍ REŽIM V MATEŘSKÉ ŠKOLE
Časné ranní vstávání a pak odlišný režim, než na který byly děti zvyklé z domova způsobuje značnou únavu.Dbejte, na pravidelné a včasné večerní ukládání dětí do postýlek, na dostatečný přísun vitamínů a přiměřené zdravé stravy, která doplní režim a jídelníček v MŠ. Předejdete tak nepřiměřeným ranním výstupům dítěte, které jde do MŠ s pláčem ne proto, že je tam nerado, ale jen proto, že se cítí unavené!

4. LOUČENÍ S MAMINKOU
Choďte do školky včas, aby převlékání do třídy proběhlo v klidu, bez emocí a neustálého napomínání typu“Dělej, nezdržuj“. Naposledy dítěti vysvětlete, kdy a kdo si dítě ten den vyzvedne! Před vstupem do třídy upozorněte dítě na přivítání s dětmi a paní učitelkou. Loučení ve třídě již NEPROTAHUJTE ! Věřte tomu, že naprostá většina dětí, a to i těch, které vypadají, že se pláčem zalknou, se uklidní hned, jak za Vámi zapadnou dveře. Když to bude vážnější, učitelky Vás o tom budou jistě informovat.

5. POVÍDEJTE SI S DÍTĚTEM
Ptejte se a vyprávějte si s dítětem, co v MŠ prožilo, s čím si hrálo, jaké má kamarády, co jedlo! Je to důležité pro upevnění vztahu k mateřské škole, ale též k prohloubení vztahu mezi rodičem a dítětem. Dítě má radost, že zvládne samostatný pobyt ve školce a když vidí ohlas rodiny a slyší chválu, chce dokázat ještě víc a tím více se těší, až Vám to v té školce ukáže!A jak jde s radostí druhý den do školky, tak Vám se zase s úlevou odchází do zaměstnání.

RADA POSLEDNÍ – KDYŽ TO NEVYJDE
Někdy se stane, že ať děláme, co děláme, dítě je tak fixované na rodině, že přechod osamostatnění je prostě velký problém. Ale neházejte flintu do žita, chce to prostě vydržet a nevysílat na svého uplakaného potomka smutné pohledy, tím vše jen zhoršíte! Jen krátce vysvětlete – já musím do práce – ty do školky , až bude víkend, vše si vynahradíme a naplánujte společně, co dítě rádo dělá.

UPOZORNĚNÍ NA NENADÁLE SITUACE
Někdy se stane, že dítě začne chodit do školky bez problémů. Nechci strašit, ale ještě není vyhráno! Často se totiž stává, že tito gladiátoři začnou bezdůvodně, třeba po měsíci plakat a odmítat školku, aniž by jim někdo ublížil, či se stalo něco zlomového. Prostě najednou přijde stesk, který však časem odejde zrovna tak nečekaně, jak přišel.

Tak hodně štěstí a pevných nervů přeje ředitelka a celý kolektiv MŠ-Vintířov